1206L160PR
Hamlin / Littelfuse
1206L160PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1206L160PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1206L160PR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 6V 1.6A 1206
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:400ms
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Series:POLY-FUSE®, 1206L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):110 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):25 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:1206L160
1206L160WRT
1206L160WRT-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.6A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.2A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.6A