1206CA271JAJ1A
AVX Corporation
1206CA271JAJ1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1206CA271JAJ1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1206CA271JAJ1A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 270PF 630V NP0 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:630V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.060" (1.52mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:270pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Capacitance:270pF