12-610-P
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 12-610-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 12-610-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 12-610-P |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN RING MULT STUD 14-16AWG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.15 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.310" (7.87mm) |
| Thickness: | 0.030" (0.76mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Multi-Stud |
| Stud/Tab Size: | 6, 8, 10 Stud |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007296430 05400729643 7100163828 80601394242 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Vinyl |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | 1.010" (25.65mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.170" (4.32mm) |
| Insulation: | Insulated |
| Features: | Butted Seam |
| Detailed Description: | Ring Terminal Connector 6, 8, 10 Stud Multi-Stud 14-16 AWG Crimp |
| Contact Material: | Copper, ETP |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 12-610-P, use the request quote form to request 12-610-P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 12-610-P.The price and lead time for 12-610-P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 12-610-P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



