11CX12-D01E
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 11CX12-D01E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 11CX12-D01E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 11CX12-D01E |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDTX2 15A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $401.63 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 125V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | CX |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 15° |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 90° |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Operating Position: | - |
| Operating Force: | 50gfm |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Explosion Proof |
| Electrical Life: | - |
| Differential Travel: | 10° |
| Current Rating: | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT x 2 |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 11CX12-D01E, use the request quote form to request 11CX12-D01E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 11CX12-D01E.The price and lead time for 11CX12-D01E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 11CX12-D01E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


