119159004101916
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 119159004101916 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 119159004101916 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 119159004101916 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CONN SSL PLUG 4POS 3MM SLDR CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2800 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.539 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125V |
| Termination: | Solder Cup |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | 9159 |
| Pitch: | 0.118" (3.00mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 4 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 10 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Housing Color: | - |
| Features: | Cable Tie |
| Fastening Type: | - |
| Detailed Description: | SSL Connector 4 Position Plug Board to Cable/Wire 0.118" (3.00mm) Solder Cup |
| Current Rating: | 5A per Contact |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Plug |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 119159004101916, use the request quote form to request 119159004101916 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 119159004101916.The price and lead time for 119159004101916 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 119159004101916.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



