118-00032
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00032 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00032 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 118-00032 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | PEEK TIE 5.7"L 52LB BEIGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 3000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.377 | $3.26 | $3.144 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
|---|---|
| Width: | 0.134" (3.40mm) |
| Tensile Strength: | 52 lbs (23.59 kg) |
| Series: | - |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Other Names: | 1436-1410 PT2A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Length - Approximate: | 5.75" |
| Length - Actual: | 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | High Temperature |
| Detailed Description: | Standard, Locking Beige 1.38" (35.00mm) 0.134" (3.40mm) 52 lbs (23.59 kg) 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Color: | Beige |
| Bundle Diameter: | 1.38" (35.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 118-00032, use the request quote form to request 118-00032 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 118-00032.The price and lead time for 118-00032 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 118-00032.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



