117-43-316-41-005000
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 117-43-316-41-005000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 117-43-316-41-005000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 117-43-316-41-005000 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 35 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.93 | $1.747 | $1.64 | |||
| 70 pcs | 105 pcs | 280 pcs | |||
| $1.569 | $1.497 | $1.355 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.125" (3.18mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | 117 |
| Pitch - Post: | 0.070" (1.78mm) |
| Pitch - Mating: | 0.070" (1.78mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 1174331641005000 ED90222 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 16 (2 x 8) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Features: | Open Frame |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Resistance: | - |
| Contact Material - Post: | Brass Alloy |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 117-43-316-41-005000, use the request quote form to request 117-43-316-41-005000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 117-43-316-41-005000.The price and lead time for 117-43-316-41-005000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 117-43-316-41-005000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

