117-00012
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 117-00012 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 117-00012 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 117-00012 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | STD OFF DL CLMP 100LB .31"DIA BK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.758 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Double Head Releasable |
|---|---|
| Width: | 0.500" (12.70mm) |
| Tensile Strength: | 100 lbs (45.36 kg) |
| Series: | - |
| Packaging: | 150 per Pkg |
| Other Names: | 1436-1413 SDCTR312 |
| Mounting Type: | Stud Mount, Standoff |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Length - Approximate: | 20.00" |
| Length - Actual: | 1.677' (511.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Heat Stabilized, Impact Modified, UV Resistant |
| Detailed Description: | Double Head Releasable Black 2.30" (58.42mm) per Tie 0.500" (12.70mm) 100 lbs (45.36 kg) 1.677' (511.00mm) |
| Color: | Black |
| Bundle Diameter: | 2.30" (58.42mm) per Tie |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 117-00012, use the request quote form to request 117-00012 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 117-00012.The price and lead time for 117-00012 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 117-00012.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


