116-43-314-41-006000
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 116-43-314-41-006000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 116-43-314-41-006000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 116-43-314-41-006000 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 28 pcs | 56 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $16.35 | $14.868 | $14.496 | $13.381 | ||
| 112 pcs | 252 pcs | 504 pcs | 1008 pcs | ||
| $12.638 | $11.523 | $10.779 | $9.887 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.108" (2.74mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | 116 |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 1.16433E+15 1164331441006000 ED90605 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 14 (2 x 7) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Features: | Elevated, Open Frame |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Resistance: | - |
| Contact Material - Post: | Brass Alloy |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 116-43-314-41-006000, use the request quote form to request 116-43-314-41-006000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 116-43-314-41-006000.The price and lead time for 116-43-314-41-006000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 116-43-314-41-006000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

