1131/31 17
APM Hexseal
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1131/31 17 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1131/31 17 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1131/31 17 |
|---|---|
| Manufacturer | APM Hexseal |
| Description | TOGGLE FULL BOOT BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.272 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Toggle, Full Boot |
|---|---|
| Thread Size: | 15/32-32 NS-2B |
| Size / Dimension: | 0.844" (21.40mm) Height |
| Series: | - |
| Other Names: | 1131/31 1131/31 17-ND 1131/31-ND 1131/3117 Q4537492 |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 204°C |
| Mounting Feature: | Front of Panel |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Silicone Rubber |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| For Use With/Related Products: | Multiple Series |
| Features: | - |
| Color: | Black |
| Actuator Diameter: | 0.256" (6.50mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1131/31 17, use the request quote form to request 1131/31 17 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1131/31 17.The price and lead time for 1131/31 17 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1131/31 17.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
