112604RP
Amphenol Connex (Amphenol RF)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 112604RP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 112604RP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 112604RP |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol RF |
| Description | RF Connectors / Coaxial Connectors BNC BLKHD JACK LMR 400 B7810A REV POL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1,146.95 | $1,035.30 | $933.80 | $913.50 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Shield Termination: | Crimp |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | ACX2297 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 165°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 6 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Gasket, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 4GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | RP-BNC Connector Jack, Male Pin 50 Ohm Panel Mount Crimp |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Jack, Male Pin |
| Connector Style: | RP-BNC |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Brass |
| Cable Group: | Belden 8214, 9913, 9914, LMR-400 |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 112604RP, use the request quote form to request 112604RP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 112604RP.The price and lead time for 112604RP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 112604RP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

