1122-0-22-80-00-00-01-0
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1122-0-22-80-00-00-01-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1122-0-22-80-00-00-01-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1122-0-22-80-00-00-01-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN PC PIN CIRC |
| Lead Free Status / RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.48 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Press-Fit, Knurled, Wire Wrap |
|---|---|
| Terminal Type: | PC Pin |
| Series: | 1122 |
| RoHS Status: | RoHS Compliant |
| Number of Turrets: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.053" (1.35mm) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.693" (17.60mm) |
| Length - Below Flange: | 0.600" (15.24mm) |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector PC Pin Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish: | Tin |
| Board Thickness: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1122-0-22-80-00-00-01-0, use the request quote form to request 1122-0-22-80-00-00-01-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1122-0-22-80-00-00-01-0.The price and lead time for 1122-0-22-80-00-00-01-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1122-0-22-80-00-00-01-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



