1111903
Aries Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1111903 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1111903 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1111903 |
|---|---|
| Manufacturer | Aries Electronics, Inc. |
| Description | SOCKET ADAPT SOWIC TO 24DIP 0.4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 7 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $14.56 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination Post Length: | 0.125" (3.18mm) |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Series: | Correct-A-Chip® 1111903 |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Pins: | 24 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Housing Material: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | IC Socket Adapter SOWIC To DIP, 0.4" (10.16mm) Row Spacing Through Hole |
| Convert To (Adapter End): | DIP, 0.4" (10.16mm) Row Spacing |
| Convert From (Adapter End): | SOWIC |
| Contact Material - Post: | Brass |
| Contact Material - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Finish - Mating: | - |
| Board Material: | FR4 Epoxy Glass |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1111903, use the request quote form to request 1111903 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1111903.The price and lead time for 1111903 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1111903.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


