111-81818
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 111-81818 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 111-81818 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 111-81818 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | IT18R NAT HS ID TIE 3.94" |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 30000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.234 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Marker Strap/Flag Tie |
|---|---|
| Width: | 0.094" (2.40mm) |
| Tensile Strength: | 18 lbs (8.16 kg) |
| Series: | - |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Approximate: | 4.00" |
| Length - Actual: | 0.328' (100.00mm, 3.94") |
| Features: | Halogen Free, Heat Stabilized, Labeling Area |
| Detailed Description: | Marker Strap/Flag Tie Natural 0.75" (19.05mm) 0.094" (2.40mm) 18 lbs (8.16 kg) 0.328' (100.00mm, 3.94") |
| Color: | Natural |
| Bundle Diameter: | 0.75" (19.05mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 111-81818, use the request quote form to request 111-81818 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 111-81818.The price and lead time for 111-81818 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 111-81818.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


