111-47-320-41-001000
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 111-47-320-41-001000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 111-47-320-41-001000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 111-47-320-41-001000 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | 60 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.37 | $1.247 | $1.171 | $1.12 | $1.069 | |
| 260 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.967 | $0.891 | $0.764 | $0.713 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.170" (4.32mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | 111 |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | ED11107 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 20 (2 x 10) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Housing Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Features: | Open Frame |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Resistance: | - |
| Contact Material - Post: | Brass Alloy |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 111-47-320-41-001000, use the request quote form to request 111-47-320-41-001000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 111-47-320-41-001000.The price and lead time for 111-47-320-41-001000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 111-47-320-41-001000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

