111-01138
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 111-01138 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 111-01138 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 111-01138 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | T120S BLK HIR HS UV TIE 8.9" |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 15000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.564 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
|---|---|
| Width: | 0.299" (7.60mm) |
| Tensile Strength: | 120 lbs (54.43 kg) |
| Series: | - |
| Packaging: | 500 per Pkg |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Approximate: | 8.75" |
| Length - Actual: | 0.738' (225.00mm, 8.86") |
| Features: | Heat Stabilized, Impact Resistant, UV Resistant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Black 2.20" (56.00mm) 0.299" (7.60mm) 120 lbs (54.43 kg) 0.738' (225.00mm, 8.86") |
| Color: | Black |
| Bundle Diameter: | 2.20" (56.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 111-01138, use the request quote form to request 111-01138 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 111-01138.The price and lead time for 111-01138 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 111-01138.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



