111-0104-001
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 111-0104-001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 111-0104-001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 111-0104-001 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | POST BINDING BANANA INSULATED GR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.74 | $3.322 | $3.114 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $2.63 | $2.214 | $2.076 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | - |
|---|---|
| Type: | Standard |
| Termination Thread: | 4-40 |
| Termination: | Threaded and Turret |
| Series: | 111 |
| Plating - Body: | Silver |
| Panel Thickness: | 0.281" (7.14mm) |
| Other Names: | 1110104001 J371 |
| Nut Plating: | Nickel |
| Nut Material: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Material - Body: | Brass |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Head Style: | Knurled |
| Head Size: | 0.423" OD x 0.719" L (10.74mm x 18.26mm) |
| Detailed Description: | Binding Post Connector Standard Knurled Green Silver |
| Current Rating: | 15A |
| Cross Hole Diameter: | 0.086" (2.18mm) |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 111-0104-001, use the request quote form to request 111-0104-001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 111-0104-001.The price and lead time for 111-0104-001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 111-0104-001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

