11047-18-1-0500-007-1-TS
CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 11047-18-1-0500-007-1-TS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 11047-18-1-0500-007-1-TS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 11047-18-1-0500-007-1-TS |
|---|---|
| Manufacturer | CNC Tech |
| Description | HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 3 pcs | 5 pcs | 10 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $40.70 | $37.937 | $35.912 | $34.07 | ||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | ||
| $31.676 | $30.018 | $28.361 | $23.941 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18 AWG |
|---|---|
| Voltage: | 600V |
| Series: | - |
| Ratings: | UL Style 11047 |
| Other Names: | CN130G-100 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Green |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.009" (0.23mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Polyphenylene Ether (PPE) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.090" (2.29mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 18 AWG Hook-Up Wire 19/0.0092" Green 600V 100.0' (30.5m) |
| Conductor Strand: | 19/0.0092" |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 11047-18-1-0500-007-1-TS, use the request quote form to request 11047-18-1-0500-007-1-TS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 11047-18-1-0500-007-1-TS.The price and lead time for 11047-18-1-0500-007-1-TS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 11047-18-1-0500-007-1-TS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
