10YXG4700MEFC16X25
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10YXG4700MEFC16X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10YXG4700MEFC16X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:YXG
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4700µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4700µF