10PX330MEFC6.3X11
Rubycon
10PX330MEFC6.3X11
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10PX330MEFC6.3X11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10PX330MEFC6.3X11
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PX
Ripple Current @ Low Frequency:235mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:282mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF