10HV23B104KN
KEMET
10HV23B104KN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10HV23B104KN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10HV23B104KN
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.470" L x 0.270" W (11.94mm x 6.89mm)
Series:HV
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-8885
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.375" (9.52mm)
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)
Features:High Voltage, High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.1µF