10CTQ150STRL
Vishay Precision Group
10CTQ150STRL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10CTQ150STRL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10CTQ150STRL
Manufacturer Vishay
Description Schottky D2PAK10A, 150V, Low Irrm, dual, SMD, Tjmax=175 C
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 32451 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:930mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:VS-10CTQ150STRL
VS-10CTQ150STRL-ND
VS10CTQ150STRL
VS10CTQ150STRL-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:50µA @ 150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A