109BM24GC2-1
Sanyo Denki
109BM24GC2-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 109BM24GC2-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 109BM24GC2-1
Manufacturer Sanyo Denki
Description BLOWER 97X33MM 24VDC TACH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:33.00mm
Weight:0.386 lb (175.09g)
Voltage Range:12 ~ 27.6VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:1.129 in H2O (281.0 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H
Series:San Ace B97
RPM:3800 RPM
Power (Watts):7.44W
Other Names:1688-1039
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Noise:51.5 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:40000 Hrs @ 60°C
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Blower
Current Rating:0.310A