1092D6-125VAC
VCC (Visual Communications Company)
1092D6-125VAC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1092D6-125VAC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1092D6-125VAC
Manufacturer VCC (Visual Communications Company)
Description PMI RND .5" LED 125V WIRE SEMI-D
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:-
Voltage:125V
Viewing Angle:-
Type:LED
Termination Style:Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Series:1092
Ratings:AC
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating:3200mcd
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Round with Domed Top
Lens Color:Blue
Lamp Color:Blue
Ingress Protection:-
Features:-
Detailed Description:LED Panel Indicator Blue Clear 125V 25mA Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Current:25mA