100ZLH100MEFCT810X20
Rubycon
100ZLH100MEFCT810X20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100ZLH100MEFCT810X20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100ZLH100MEFCT810X20
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:ZLH
Ripple Current @ Low Frequency:520mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.04A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:120 mOhms
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF