100E471JT2500X
American Technical Ceramics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100E471JT2500X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100E471JT2500X
Manufacturer American Technical Ceramics
Description CAP CER 470PF 2.5KV P90 3838
(In US Dollars)
24 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2500V (2.5kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.170" (4.32mm)
Temperature Coefficient:P90
Size / Dimension:0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Series:ATC 100E
Ratings:-
Packaging:Tray
Package / Case:3838 (9797 Metric)
Other Names:ATC100E471JT2500X
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:470pF ±5% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor P90 3838 (9797 Metric)
Capacitance:470pF