100B3R9BT500XT
KYOCERA AVX
100B3R9BT500XT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100B3R9BT500XT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100B3R9BT500XT
Manufacturer KYOCERA AVX
Description 3.9PF 500V .10PF B-size
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14192 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±0.1pF
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)
Temperature Coefficient:P90
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Series:Porcelain Superchip® ATC 100B
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Other Names:100B3R9BT500XT/500
ATC100B3R9BT500XT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:3.9pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
Capacitance:3.9pF