100B102GTN50XT
American Technical Ceramics
100B102GTN50XT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100B102GTN50XT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100B102GTN50XT
Manufacturer American Technical Ceramics
Description CAP CER 1000PF 50V P90 1111
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±2%
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)
Temperature Coefficient:P90
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Series:Porcelain Superchip® ATC 100B
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Other Names:100B102GTN50XT/500
ATC100B102GTN50XT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±2% 50V Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
Capacitance:1000pF