1002-004-01010
CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1002-004-01010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1002-004-01010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1002-004-01010 |
|---|---|
| Manufacturer | CNC Tech |
| Description | CONN USB A TYPE R/A DUAL T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.10 | $0.969 | $0.912 | $0.874 | $0.836 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.76 | $0.684 | $0.608 | $0.551 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 30V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Specifications: | USB 2.0 |
| Shielding: | - |
| Shell/Shielding Material: | Brass, Steel |
| Series: | - |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 1175-1018 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Number of Ports: | 2 |
| Number of Contacts: | 8 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature: | Horizontal |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 1500 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Color: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Gender: | Receptacle |
| Features: | Board Lock |
| Detailed Description: | USB - A, Stacked USB 2.0 Receptacle Connector 8 Position Through Hole, Right Angle |
| Current Rating: | 1.5A |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | USB - A, Stacked |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1002-004-01010, use the request quote form to request 1002-004-01010 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1002-004-01010.The price and lead time for 1002-004-01010 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1002-004-01010.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


