1000B-5003FXNLT
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1000B-5003FXNLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1000B-5003FXNLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1000B-5003FXNLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | XFMR MODULE DUAL 1GD SMT PBC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $30.76 | $27.143 | $26.238 | $23.524 | $22.619 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1:1 |
| Transformer Type: | LAN 10/100/1000 Base-T |
| Size / Dimension: | 1.100" L x 0.297" W (27.94mm x 7.54mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Other Names: | 1902-1007-6 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 350µH |
| Height - Seated (Max): | 0.341" (8.66mm) |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1000B-5003FXNLT, use the request quote form to request 1000B-5003FXNLT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1000B-5003FXNLT.The price and lead time for 1000B-5003FXNLT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1000B-5003FXNLT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

