1000B-5002FNL
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1000B-5002FNL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1000B-5002FNL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1000B-5002FNL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | XFMR MODULE SNGL 1GB SMT PBC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.20 | $18.705 | $18.082 | $16.211 | $15.588 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1:1 |
| Transformer Type: | LAN 10/100/1000 Base-T |
| Size / Dimension: | 0.690" L x 0.480" W (17.53mm x 12.19mm) |
| Series: | - |
| Other Names: | 1902-1003-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 350µH |
| Height - Seated (Max): | 0.235" (5.97mm) |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1000B-5002FNL, use the request quote form to request 1000B-5002FNL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1000B-5002FNL.The price and lead time for 1000B-5002FNL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1000B-5002FNL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

