1000.3/4NPT.205
American Electrical, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1000.3/4NPT.205 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1000.3/4NPT.205 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1000.3/4NPT.205 |
|---|---|
| Manufacturer | American Electrical, Inc. |
| Description | CABLE GLAND 16-20.5MM 3/4NPT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.29 | $16.985 | $15.242 | $14.807 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.065 | $12.194 | $11.933 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Cable Gland |
|---|---|
| Thread Size: | 3/4" NPT |
| Series: | Progress® NPT |
| Panel Hole Size: | - |
| Other Names: | 288-1455 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Brass, Nickel Plated |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Includes: | Seal |
| Detailed Description: | Cable Gland 0.63" ~ 0.81" (16.0mm ~ 20.5mm) Brass, Nickel Plated 3/4" NPT Silver |
| Conduit Hub Size: | - |
| Color: | Silver |
| Cable Diameter: | 0.63" ~ 0.81" (16.0mm ~ 20.5mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1000.3/4NPT.205, use the request quote form to request 1000.3/4NPT.205 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1000.3/4NPT.205.The price and lead time for 1000.3/4NPT.205 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1000.3/4NPT.205.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


