1000.1/2NPT.150
American Electrical, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1000.1/2NPT.150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1000.1/2NPT.150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1000.1/2NPT.150 |
|---|---|
| Manufacturer | American Electrical, Inc. |
| Description | CABLE GLAND 11-15MM 1/2NPT BRASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $13.79 | $12.54 | $12.226 | $11.286 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $10.659 | $9.719 | $9.092 | $8.339 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Cable Gland |
|---|---|
| Thread Size: | 1/2" NPT |
| Series: | Progress® NPT |
| Panel Hole Size: | - |
| Other Names: | 288-1452 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Brass, Nickel Plated |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Includes: | Seal |
| Detailed Description: | Cable Gland 0.43" ~ 0.59" (11.0mm ~ 15.0mm) Brass, Nickel Plated 1/2" NPT Silver |
| Conduit Hub Size: | - |
| Color: | Silver |
| Cable Diameter: | 0.43" ~ 0.59" (11.0mm ~ 15.0mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1000.1/2NPT.150, use the request quote form to request 1000.1/2NPT.150 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1000.1/2NPT.150.The price and lead time for 1000.1/2NPT.150 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1000.1/2NPT.150.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


