10-350349-16X
Amphenol Industrial
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10-350349-16X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 10-350349-16X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 10-350349-16X |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Industrial |
| Description | CONN CABLE CLAMP SZ16 7/8-20 BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Cable Clamp |
|---|---|
| Thread Size: | 7/8-20 UNEF-2A |
| Shielding: | Unshielded |
| Shell Size - Insert: | 16 |
| Series: | MIL-DTL-22992, QWLD |
| Plating: | Zinc Alloy |
| Other Names: | AI10-350349-16X |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Aluminum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | Waterproof |
| Includes: | - |
| For Use With/Related Products: | QWLD Series Connectors |
| Features: | Clamp Screws |
| Diameter - Outside: | 1.125" (28.58mm) |
| Detailed Description: | Black Connector Cable Clamp 7/8-20 UNEF-2A 16 |
| Color: | Black |
| Cable Opening: | 0.316" ~ 0.515" (8.03mm ~ 13.08mm) |
| Cable Exit: | 180° |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 10-350349-16X, use the request quote form to request 10-350349-16X pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 10-350349-16X.The price and lead time for 10-350349-16X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 10-350349-16X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


