1.5SMC91A
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5SMC91A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5SMC91A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1.5SMC91A |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | 1.5SMC Series 1500W Surface Mount Transient Voltage Supressors, 77.8V, DO-214AB, RoHS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.318 | $0.287 | $0.259 | $0.254 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 86.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 77.8V |
| Voltage - Breakdown: | DO-214AB (SMCJ) |
| Type: | Zener |
| Series: | 1.5SMC |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 1500W (1.5kW) |
| Power - Peak Pulse: | 12.2A |
| Polarization: | DO-214AB, SMC |
| Other Names: | 1.5SMC91A-ND 1.5SMC91ATR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1.5SMC91A |
| Description: | TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMD |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 125V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1.5SMC91A, use the request quote form to request 1.5SMC91A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1.5SMC91A.The price and lead time for 1.5SMC91A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1.5SMC91A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
