1.5SMC15AT3G
Hamlin / Littelfuse
1.5SMC15AT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5SMC15AT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5SMC15AT3G
Manufacturer Littelfuse
Description Tvs Diode, 1.5Kw, 12.8V, Unidir/do-214Ab Rohs Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29016 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.2V
Voltage - Breakdown (Min):14.3V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC
Series:1.5SMC
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1.5SMC15AT3GOSDKR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):71A