1.5KE75CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
1.5KE75CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE75CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5KE75CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 64.1V 103V DO201AD
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Voltage - Breakdown (Min):71.3V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-201AD, Axial
Other Names:1.5KE75CATRSMC
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.6A