1.5KE550A
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE550A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE550A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1.5KE550A |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Description | TVS DIODE 468VWM 760VC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1200 pcs | 2400 pcs | 6000 pcs | 12000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.283 | $0.256 | $0.239 | $0.23 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 522.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 468V |
| Voltage - Breakdown: | DO-201 |
| Type: | Zener |
| Series: | 1.5KE |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 1500W (1.5kW) |
| Power - Peak Pulse: | 2A |
| Polarization: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | 1.5KE550A |
| Description: | TVS DIODE 468VWM 760VC AXIAL |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 760V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1.5KE550A, use the request quote form to request 1.5KE550A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1.5KE550A.The price and lead time for 1.5KE550A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1.5KE550A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
