1.5KE16CATA
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
1.5KE16CATA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE16CATA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5KE16CATA
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 13.6V 22.5V DO201AD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22.5V
Voltage - Breakdown (Min):15.2V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-201AD
Series:1.5KE
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-201AD, Axial
Other Names:1655-1339-1
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):67A