1.5KE12CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
1.5KE12CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE12CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5KE12CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 10.2V 16.7V DO201AD
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16.7V
Voltage - Breakdown (Min):11.4V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-201AD, Axial
Other Names:1.5KE12CATRSMC
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):90A