1.5KE120CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
1.5KE120CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5KE120CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5KE120CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 102V 165V DO201AD
(In US Dollars)
3750 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):102V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:165V
Voltage - Breakdown (Min):114V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-201AD
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-201AD, Axial
Other Names:1.5KE120CATRSMC
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.1A