1.25-C3.5A
JST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.25-C3.5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1.25-C3.5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1.25-C3.5A |
|---|---|
| Manufacturer | JST |
| Description | CONN SPADE TERM 16-22AWG #5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.034 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16-22 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.220" (5.59mm) |
| Tongue Inside Opening: | 0.146" (3.71mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Standard |
| Stud/Tab Size: | 5 Stud |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | (W)1.25-C3.5A (W)1.25-C3.5A-ND 1.25-C3.5A(LF)(SN) 1.25-C3.5A(LF)(SN)-ND Q6643354 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Length - Termination: | 0.189" (4.80mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.248" (6.30mm) |
| Length - Overall: | 0.622" (15.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | Brazed Seam |
| Detailed Description: | 5 Stud Spade Terminal Connector Crimp 16-22 AWG |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1.25-C3.5A, use the request quote form to request 1.25-C3.5A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1.25-C3.5A.The price and lead time for 1.25-C3.5A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1.25-C3.5A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


