1 PSI-D-HGRADE-MV
All Sensors Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1 PSI-D-HGRADE-MV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1 PSI-D-HGRADE-MV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1 PSI-D-HGRADE-MV |
|---|---|
| Manufacturer | All Sensors Corporation |
| Description | SENSOR 1PSID MV DUAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $46.80 | $36.30 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 16V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | AXCX |
| Pressure Type: | Differential |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual |
| Package / Case: | 6-SIP Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 18 mV (12V) |
| Other Names: | 1PSIDHGRADEMV 442-1033 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 1 PSI (6.89 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 5 PSI (34.47 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 1 PSI (6.89 kPa) Differential Male - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual 0 mV ~ 18 mV (12V) 6-SIP Module |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1 PSI-D-HGRADE-MV, use the request quote form to request 1 PSI-D-HGRADE-MV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1 PSI-D-HGRADE-MV.The price and lead time for 1 PSI-D-HGRADE-MV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1 PSI-D-HGRADE-MV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
