1-966710-6
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-966710-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-966710-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-966710-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | MODU II PIN HEADER, SGL ROW,SMD- |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.761 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Row Spacing - Mating: | Unshrouded |
| RoHS Status: | Tube |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Part Number: | 1-966710-6 |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 16 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold |
| Description: | MODU II PIN HEADER, SGL ROW,SMD- |
| Current - Max/Contact: | - |
| Contact Length - Post: | 0.228" (5.80mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Finish - Post: | 31.5µin (0.80µm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-966710-6, use the request quote form to request 1-966710-6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-966710-6.The price and lead time for 1-966710-6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-966710-6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

