1-84984-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-84984-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-84984-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-84984-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 34 pcs | 68 pcs | 102 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.794 | $0.747 | $0.716 | $0.685 | |
| 272 pcs | 510 pcs | 1020 pcs | 2516 pcs | ||
| $0.623 | $0.56 | $0.498 | $0.451 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 125V |
|---|---|
| Termination: | Kinked Pin |
| Series: | - |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 1-84984-2-ND A100303 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 12 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Locking Feature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Housing Color: | White |
| Height Above Board: | 0.220" (5.59mm) |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Features: | - |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Detailed Description: | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Tin |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Vertical, 1 Sided |
| Cable End Type: | Straight |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-84984-2, use the request quote form to request 1-84984-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-84984-2.The price and lead time for 1-84984-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-84984-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

