1-6609974-7
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-6609974-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-6609974-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-6609974-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | LINE FILTER 80A CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $502.18 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated DC: | - |
|---|---|
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase): | 480V |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral): | 277V |
| Voltage - Rated AC: | - |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Series: | FCD |
| Other Names: | 1-6609974-7-ND 80FCD10BS CCM2236 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 40°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | - |
| Frequency - Operating: | 50/60Hz |
| Filter Type: | Three Phase (Delta) |
| Current: | 80A |
| Configuration: | Single Stage |
| Approvals: | UR |
| Applications: | Regenerative Motor Drive |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-6609974-7, use the request quote form to request 1-6609974-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-6609974-7.The price and lead time for 1-6609974-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-6609974-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

