1-640455-3
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-640455-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-640455-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-640455-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN HEADER RT/A 13POS .100 TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.78 | $0.733 | $0.586 | $0.562 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.513 | $0.489 | $0.403 | $0.367 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | MTA-100 |
| Row Spacing - Mating: | Unshrouded |
| RoHS Status: | Bulk |
| Other Names: | 16404553 A19461 |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 13 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-640455-3 |
| Features: | Polarizing Key |
| Expanded Description: | 13 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin |
| Description: | CONN HEADER RT/A 13POS .100 TIN |
| Current - Max/Contact: | - |
| Contact Length - Post: | 0.295" (7.49mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | - |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-640455-3, use the request quote form to request 1-640455-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-640455-3.The price and lead time for 1-640455-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-640455-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


