1-5645501-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-5645501-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-5645501-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-5645501-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN PIN RCPT .037-.041 SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.49 | $0.463 | $0.397 | $0.337 | $0.324 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.291 | $0.278 | $0.231 | $0.212 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Tail Type: | No Tail |
| Tail Diameter: | - |
| Socket Depth: | 0.210" (5.33mm) |
| Series: | 4 |
| Pin Hole Diameter: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Other Names: | A124418 A124418-ND A124418CT |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 126°C |
| Mounting Hole Diameter: | 0.069" (1.75mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Length - Overall: | 0.260" (6.60mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Force: | - |
| Flange Diameter: | 0.088" (2.24mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pin Receptacle Connector 0.037" ~ 0.041" (0.94mm ~ 1.04mm) No Tail Solder |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish: | Tin |
| Board Thickness: | 0.031" ~ 0.125" (0.79mm ~ 3.18mm) |
| Accepts Square Pin Size: | - |
| Accepts Pin Diameter: | 0.037" ~ 0.041" (0.94mm ~ 1.04mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-5645501-2, use the request quote form to request 1-5645501-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-5645501-2.The price and lead time for 1-5645501-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-5645501-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

