1-530752-7
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-530752-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-530752-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-530752-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN PIN HSG 60POS DL .100 3PC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 160 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $148.564 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | Military, MIL-DTL-55302, Box |
|---|---|
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1-530752-7-MIL M55302/113-52 M55302/113-52-MIL |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 60 |
| Note: | Contacts Not Included |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Fastening Type: | - |
| Detailed Description: | 60 Position Rectangular Housing Connector Plug Blue 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Plug |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-530752-7, use the request quote form to request 1-530752-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-530752-7.The price and lead time for 1-530752-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-530752-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

