1-5179030-0
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-5179030-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-5179030-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-5179030-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN PLUG 200POS FH .8MM BRD-BRD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.47 | $11.336 | $11.052 | $10.202 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $9.635 | $8.785 | $8.218 | $7.538 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | Free Height (FH) |
|---|---|
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 1-5179030-0-ND 151790300 A99226 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 200 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 11mm, 15mm, 19mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.260" (6.60mm) |
| Features: | Board Guide |
| Detailed Description: | 200 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | 8.00µin (0.203µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-5179030-0, use the request quote form to request 1-5179030-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-5179030-0.The price and lead time for 1-5179030-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-5179030-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

